
Aki igényli a közgyógyellátást, annak a háziorvos egy gyógyszerlistát ad Fotóillusztráció: Lang Róbert
„Nagy segítség a betegeknek, ezért fontos tudni a változásokról. 2025-ben módosulnak a közgyógyellátás feltételei, ez rengeteg embert érint.
A közgyógyellátás Magyarországon szociális alapú támogatás, és rendkívül fontos azoknak, akik tartós betegségben szenvednek. A közgyógyellátási támogatással ugyanis csökkenthetők a betegek anyagi terhei, a rendszeres gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-költségek. Térítésmentesen vagy kedvezményesen juthatnak hozzá a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerekhez, gyógyászati segédeszközökhöz és orvosi rehabilitációs ellátásokhoz.
Módosulnak a közgyógyellátás szabályai
2025-ben a közgyógyellátás feltételei és jogosultsági időtartama módosultak, így fontos tisztában lenni a legfrissebb szabályokkal.
Közgyógyellátás jogosultsági típusai
A közgyógyellátás három fő jogcímen alapul:
- Alanyi jogon járó közgyógyellátás: Ez a támogatás meghatározott jogcímek alapján automatikusan jár, függetlenül a jövedelmi helyzettől vagy a gyógykezelés költségeitől. Ide tartoznak például a rokkantsági ellátásban, a rendszeres szociális segélyben részesülők, a gyermekek, akik után magasabb összegű családi pótlékot kapnak, valamint a hadigondozottak és nemzeti gondozottak.
- Normatív alapon járó közgyógyellátás: Ezt a támogatást azok igényelhetik, akiknek a havi rendszeres gyógyító ellátás költségei meghaladják az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 10 százalékát, és családjuk egy főre jutó havi jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedül élők esetében pedig annak 150 százalékát.
- Méltányossági alapon járó közgyógyellátás: Ezt a támogatást a települési önkormányzat jegyzője állapítja meg, és azok számára elérhető, akik nem felelnek meg az alanyi vagy normatív feltételeknek, de szociálisan rászorultak.
Az igénylés menete
A közgyógyellátás iránti kérelmet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási hivatalhoz kell benyújtani. A kérelemhez szükséges dokumentumok a következők:
- Alanyi jogon történő igénylés esetén az alanyi jogcím fennállását igazoló irat (pl. rokkantsági ellátást igazoló okirat).
- Normatív vagy méltányossági alapú igénylés esetén a havi rendszeres jövedelem igazolása.
- Háziorvosi igazolás a havi rendszeres gyógyító ellátásról, ha gyógyszerkeret igénylésére kerül sor.
A közgyógyellátási igazolvány érvényességi ideje változó: alanyi jogon négy évre, normatív jogon négy évre szól. Fontos, hogy a jogosultság időtartama alatt a jogosultságot érintő változásokat haladéktalanul be kell jelenteni a járási hivatalnál.
Gyógyszerkeret és felhasználás
A közgyógyellátás keretében a jogosultak gyógyszerkeretet kapnak, amely két részből áll:
- Egyéni gyógyszerkeret: A háziorvos által igazolt, rendszeres gyógyszerszükséglet alapján kerül megállapításra. A havi összeg maximum 12000 forint lehet.
- Eseti gyógyszerkeret: Az akut megbetegedésből eredő gyógyszerszükséglet támogatására szolgál. Éves összege 6000 forint.
Tudnivalók a közgyógyellátási igazolványról
A közgyógyellátásra való jogosultság és az igazolvány érvényességi ideje nem minden esetben egyezik. Ha az igazolvány érvényességi ideje lejár, de a jogosultság továbbra is fennáll, akkor új igazolvány kiállítása szükséges. A közgyógyellátásra való jogosultság megszűnése esetén az igazolvány is hatályát veszti. A közgyógyellátási igazolvány elvesztése esetén bejelentést kell tenni a lakóhely szerint illetékes járási hivatalnál, aki új igazolványt állít ki a jogosult számára. A közgyógyellátás iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes járási hivatalhoz kell benyújtani, és a jogosultság időtartama változó.
Somogyban is sokan igénylik a közgyógyot
Somogyban is sokan igényelnek közgyógyellátást, és alacsony a küszöb, ahonnan megadják, felelte érdeklődésünkre Dús István, kiskorpádi háziorvos. Ezzel együtt sokan vannak, akik igénylik, de mégsem kapják meg, mert magasabb a jövedelmük. A betegek azt tapasztalják, hogy az utóbbi időszakban a gyógyszerárak magasak, ezt egyre többen enyhítenék a támogatással. Aki igényli a közgyógyot, annak a háziorvos egy gyógyszerlistát ad, hogy milyen gyógyszerek tartoznak a támogatotti körbe. A beteg az adatait zárt borítékban adja le a kormányablakban, és ha a jövedelme alapján belefér a közgyógyellátásba, akkor továbbküldik az adatait a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnek, de ha mégsem kapja meg a támogatást, akkor az adatait megsemmisítik, írta le az igénylés menetét a háziorvos. „
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ