
„Egy tajvani tiszt szerint Kína légiereje és rakétaegységei olyan mértékben fejlődtek az elmúlt években, hogy az ország valójában bármikor képes átállni a békéről a háborús műveletekre, és Hszi Csin-ping kínai elnök bármikor dönthet a sziget megszállása mellett. Peking támadása több tényezőtől függhet, azonban vékony lehet a határ a hadgyakorlatok és az esetleges éles akciók között.
Kína bármikor átállhat a békéről a háborúra – írta kedden megjelent cikkében a német Bild hírportál. A lap szerint amíg a világ Ukrajnára és Izraelre figyel, a Távol-Keleten egyre élesebb a helyzet, Kína egyre gyorsabb ütemben készül egy esetleges támadásra Tajvan ellen. A Financial Times arról írt, hogy a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) az elmúlt években jelentősen modernizálta légi, tengeri és szárazföldi erőit, és meglepetésszerűen támadhat a szigetre.
Kína Tajvant „szakadár régiónak” tekinti, amelyet erőszakkal is az országhoz csatolna. Egy, a Financial Times által idézett magas rangú tajvani tiszt arra figyelmeztetett, hogy Kína légiereje és rakétaképességei olyan mértékben fejlődtek, hogy mára képesek
bármikor átlépni a békeállapotból a háborús műveletekre.
Tajvani védelmi tisztviselők szerint a Népi Felszabadító Hadsereg műveletei most már magukban foglalják a tajvani invázióhoz szükséges kétéltű erők folyamatos kiképzését a kiindulási kikötők közelében, a Tajvanra légi úton bevethető hadsereg légi egységek állandó készenlétét, valamint egy új rakétarendszert, amely képes a sziget bármely pontját elérni.
Samuel Paparo admirális, az amerikai Indo-Pacific parancsnokság vezetője szerint „nagyon közel” vagyunk ahhoz a ponthoz, amikor a „gyakorlat álcája” már nem tudja elrejteni a támadás előkészületeit. A tajvani védelmi minisztérium szerint a kínai harci repülőgépek havonta több mint 245 alkalommal lépnek be az ország légterébe, míg öt évvel ezelőtt ez a szám havonta kevesebb mint tíz volt.
Több feltételhez kötheti a támadást Kína
May-Britt Stumbaum, a Bild által idézett Kína-szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai hadsereg jelentős előrelépéseket tett a légi és tengeri erők közötti közös műveletek kigyakorlásában. Úgy látja, Peking támadásához „különböző tényezők együttes hatásának” kell érvényesülnie, például Kína elnökének felkészültté kell nyilvánítania a fegyveres erőket, szükség van bizonytalanságra az Egyesült Államok oldaláról, illetve a működő informális hadviselés eszköztárának is ki kell merülnie.
Szakértők szerint a hadgyakorlatok, amelyeket Kína az elmúlt években hajtott végre, már hosszú ideje valós, kidolgozott háborús terveket rejthetnek. Információk szerint Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy célja legkésőbb 2027-ig lehetővé tenni Tajvan megszállását. Az amerikai titkosszolgálatok szerint ennek már több részcélja is megvalósult, például a műholdas hálózatokkal, a rakétaegységekkel és rugalmasabb hadseregstruktúrával.”
Címlap fotó: Kínai katonák Fuyangban, Kínában 2024. szeptember 19-én. Fotó: Costfoto / NurPhoto / Getty Images
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.