
Hol a legalacsonyabb és hol a legmagasabbak a bruttó keresetek?
„Statisztika
Magyarországon jelentős területi különbségek mutatkoznak a keresetekben. A Központi Statisztikai Hivatal idei év első negyedéves adatai alapján készült elemzés bemutatja, hol a legalacsonyabb és hol a legmagasabbak a bruttó keresetek.
A mellékelt térkép vizuálisan is szemlélteti a bérszakadékot, mely a gazdasági struktúrát és a regionális fejlődést is tükrözi. Tolna vármegyén belül a paksi körzetben a legmagasabbak a keresetek, a legalacsonyabb pedig a szekszárdi, bonyhádi körzetben. Tolna vármegyében egyébként tavaly év végén a nettó átlagbér 392.468 forint volt.

Forrás: KSH
Drámai különbségek a keresetekben országon belül is
Az országban drámai különbségek rajzolódnak ki: a legjobban fizető Budapest II. kerület (1 159 600 Ft) bruttó átlagkeresete majdnem háromszorosa a legalacsonyabb, Cigándi járásban mért (420 400 forintos) átlagbérnek. Ez a különbség jól mutatja a regionális egyenlőtlenségek mértékét az országban – hívta fel a figyelmet a Profitline.hu.
A legfrissebb adatok szerint még mindig a Cigándi járásban a legalacsonyabbak a bruttó fizetések, átlagosan 420 400 forinttal. Ezt követi a Gönci járás, ahol az átlagbér 436 700 forint, majd a Fehérgyarmati járás 443 500 forintos átlagfizetéssel. Ez a három járás mutatja a legkedvezőtlenebb helyzetet a fizetések szempontjából.
Ezzel szemben a legjobb fizetésekkel rendelkező három járás mind legalább 1 millió forintos bruttó átlagfizetéssel rendelkezik. A legjobban a II. kerület lakosai keresnek 1 159 600 forinttal, utána a XII. kerület lakosai, akik átlagosan 1 128 900 forintos keresettel büszkélkedhetnek, majd az V. kerület következik, melynek lakosai átlagosan 1 052 800 forintot keresnek.
Járások, amelyek nem tartják a lépést az országos bérnövekedéssel
Nem minden járás tudta tartani a lépést az országos bérnövekedéssel. Két kiemelkedő példa erre a Paksi és a Dunaújvárosi járás, ahol az átlagkeresetek 10 százalékponttal csúsztak vissza ha az országos átlaghoz viszonyítjuk őket.
Dunaújváros gazdasága nehezen tart lépést az országos bérnövekedéssel, amit elsősorban az ipari szerkezet elavultsága és a fiatal, képzett munkaerő elvándorlása okoz. A város továbbra is a nehéziparra támaszkodik, miközben elmaradnak a modern, magasabb hozzáadott értékű beruházások, így a fizetések növekedése is mérsékeltebb.
A paksi járás bérnövekedésének ütemét nagyban meghatározza, hogy a térség legnagyobb foglalkoztatója az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Az erőmű dolgozóinak bére többéves (inflációkövető) kollektív szerződések alapján kerül meghatározásra. Ez a struktúra lényegében kizárja a gyors, piaci viszonyokhoz igazodó béremeléseket.
Emellett a járásban kevés a magas hozzáadott értékű, versenypiaci szektorban működő munkaadó, így a bérverseny sem tud érdemben kialakulni.
Ha mostanában emelkedett a bére és van legalább egy kis félretehető pénze, érdemes elgondolkodni a nyugdíjmegtakarításon. Az állami nyugdíjrendszer a jövőben valószínűleg nem fogja biztosítani a megszokott életszínvonalat. Ezért elengedhetetlen, hogy időben elkezdje saját nyugdíjmegtakarítását. Már havi kis összegekkel is jelentős kiegészítést gyűjthet össze, így gondtalanabb és anyagilag stabilabb nyugdíjas évekre számíthat. Ne hagyja a jövőjét a véletlenre!
A Debrecen körüli régió 2019 óta az ország legsikeresebb területének számít a bérek növekedését tekintve. A Hajdú-Bihar megyei járásokban az országos átlagnál gyorsabb bérnövekedés mögött elsősorban az ipari fejlesztések állnak. Balmazújvárosban és Berettyóújfaluban új iparterületek jöttek létre, amelyek új munkahelyeket teremtettek.”
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA