
A csapadékvíz rendszer nincs a Deák Ferenc utcában sem - Fotó: Löffler Péter
„Kellemetlen
Súlyos károkat okoz a csapadékvíz, de az önkormányzat halogatja a megoldást. A víz házakat moshat alá Pécsen.
Pécs egyik kedvelt családi házas övezetében évek óta súlyos problémát jelent a csapadékvíz elvezetésének hiánya. Pécs-Újhegy több utcáját elönti a sár és a hordalék, a városrész lakói szerint az önkormányzat tétlensége kockázatot jelent ingatlanjaikra.
Negyven centis víz áll a házaknál
A probléma nem új keletű: a városrészben már régóta gondot okoz, hogy a domboldalakról lezúduló csapadékvíz a házak között keres utat magának. A legérintettebb területek közé tartozik a Deák Ferenc utca, a Palahegy utca és a Sövény utca, ahol a házakat akár 40 centiméter magasan is elöntheti az iszapos víz.
A csapadékvíz elvezetésére még 2024-ben született egy közgyűlési határozat, ám azóta semmi sem történt Deliné Székely Ágnes, Újhegy önkormányzati képviselője szerint. Az idei költségvetésbe sem került be a beruházás, hiába kérte, a városházán azzal utasították el a javaslatát, hogy „vannak fontosabb dolgok”.
–Jártam a pénzügyi osztályon, egyeztettem Ruzsa Csaba alpolgármesterrel is, de nem történt előrelépés – mondta a képviselő. Hozzátette: nem adja fel, és a szeptemberi közgyűlésre már egy olyan előterjesztést szeretne a testület elé vinni, ami a konkrét tervezési munka elindításáról szól. Ennek becsült költsége 8–10 millió forint.
A helyzet hátterében az áll, hogy a városrész jelentős része egykori dűlőutakra, szőlőhegyre, illetve szántóföldekre épült. Az utcákat ugyan leaszfaltozták, de vízelvezető rendszert nem alakítottak ki – ez pedig most visszaüt. A hegyoldalakról érkező víz így kontroll nélkül zúdul le az alsóbb területeken fekvő házakhoz.
Deliné Székely Ágnes emlékeztetett: a jogszabály szerint, ha a csapadékvíz lakóingatlanokat veszélyeztet vagy károsít, az elvezetése az önkormányzat kötelező feladata. Újhegyen pedig ez pontosan így van.
A probléma teljes körű kezelése becslések szerint legalább 300 millió forintba kerülne, ezt három ütemben valósítanák meg. Az első szakasz 2026-ban indulhatna – feltéve, hogy addig a baloldali városvezetés hajlandó foglalkozni az üggyel.”
Eredeti írás: bama.hu