
A kavicsos csalók már Iregszemcsén és Simontornyán is próbálkoztak az elmúlt napokban Forrás: veol.hu/Unger Tamás
„Ez teljesen új módszer
Egy új típusú csalási módszer jelent meg Tolna vármegye kistelepülésein, amely főként a kertjeiket gondozó, jóhiszemű helyieket célozza. Iregszemcsén például egy férfit ért váratlan és megrázó meglepetés: miközben a háza előtti füvet nyírta, mellé kanyarodott egy idegen autó, amelyből két ember ugrott ki, majd azt állították, hogy a fűnyíróból kirepülő kavics megrepesztette a szélvédőjüket. A férfi megdöbbent, és először rendőrt akart hívni, ám a két ismeretlen határozottan közölte vele, hogy erre nincs idejük, inkább gyorsan rendezzék el a dolgot egymás között. Ekkor csalták lépre a csalók.
A nyomásnak engedve a férfi hazaszaladt, és összesen 178 ezer forintot adott át a csalóknak, akik a pénz átvétele után azonnal elhajtottak. Az áldozat csak később, amikor egy ismerőse a Facebookon megosztotta, hogy ugyanezen a napon vele is ugyanez történt, kezdett gyanakodni. Hamar kiderült, hogy nem egyedi esetről van szó: az ország több pontján ugyanezzel a módszerrel próbálkoztak hasonló kinézetű autókkal közlekedő csalók.
Megrémisztik áldozataikat a csalók
A veol.hu már korábban beszámolt arról, hogy több faluban, például Vaszaron, Farkasgyepűn és Ajka-Bakonygyepesen is feltűntek úgynevezett „kavicsos csalók”, akik kifejezetten a damilos fűkaszával dolgozó lakosokat szemelték ki. A trükk minden esetben ugyanaz: megjelennek egy vidéki utcán, kiszállnak a járműből, és azzal vádolják az ott dolgozókat, hogy egy kavics miatt berepedt az autójuk szélvédője. A céljuk nem a hivatalos ügyintézés, hanem az azonnali, készpénzes rendezés, amivel komoly összegeket tudnak kicsalni az áldozatokból.
Az iregszemcsei férfi elmondása szerint az egyik esetben egy Citroën Picasso típusú autóval érkeztek a csalók, akik annyira agresszíven léptek fel, hogy három másik autó is alig tudta kikerülni őket, amikor satufékkel álltak meg mögötte. A két férfi dühösen kérdőre vonta a helyi lakost, akit a ház tulajdonosa próbált megnyugtatni azzal, hogy a biztosító majd rendezi a kárt. A csalók viszont azt mondták, sietnek, nem érnek rá, és nyomást gyakoroltak, hogy a kárt gyorsan térítse meg a jelenlévő férfi. Az áldozat, bár utólag ostobaságnak tartja, hogy engedett, akkor olyan erős volt a ránehezedő pszichés nyomás, hogy végül fizetett.
A férfi, amikor rájött, hogy átverték, azonnal felhívta a csalókat, mert a helyszínen annyi jelenléte még volt, hogy telefonszámot cseréljenek. Azt el tudta érni, hogy 60 ezer forintot visszautaljanak neki, a pénz nagy részét viszont már hiába várta.
Az ország több pontján is dolgoznak
Néhány nappal az eset után több károsult is jelentkezett, akik szintén felismerni vélték az elkövetőket, és ugyanazt a módszert tapasztalták meg. Az ország különböző pontjain hasonló történetek bukkantak fel, a leírások szerint változó színű autókkal – fekete, szürke vagy sötétkék modellekkel – járják a falvakat. Többen említették, hogy a csalók akkor is visszatértek a helyszínre, ha a rendőrség miatt eredetileg elmenekültek, bízva abban, hogy másodszorra már sikerrel járnak.
Így kerülheti el, hogy átverjék
A hozzáértők szerint valódi, friss kőfelverődés esetén mindig jól látható, finom üvegpor található a sérülés körül, amely rendszerint tölcsér alakban terjed felfelé. Ha ilyen nyom nem látható, nagy eséllyel korábbi repedésről van szó, sőt, ha a szélvédőt előzőleg meg is mosták, az egyértelműen eltünteti a „bizonyítékot”. Éppen ezért mindenkit arra kérnek a szakértők és a polgárőr egyesületek, hogy ne fizessenek azonnal készpénzben, ne hagyják magukat megfélemlíteni, és minden esetben értesítsék a rendőrséget.”
Fotó: teol.hu
Eredeti írás: BENCZE PÉTER