
Hihetetlen, de igaz: ez az egri bolt azzal hódít, amije nincs!
„Többet kevesebbért
Képzeld el, hogy egy évnyi hulladékod elférne egy befőttesüvegben. A zero waste életmód erről – és sokkal többről – szól. Nemcsak a környezetet óvja, hanem tudatosabbá is tesz. Megnéztük, hogyan működik mindez a gyakorlatban az egri Cirkele csomagolásmentes bolt példáján keresztül.
Ahogy nő a világ szeméthegye, egyre többen érzik úgy, hogy változtatni kell. A műanyaggal borított óceánok, a gyorsan telítő hulladéklerakók és a pazarló fogyasztás mára nemcsak környezetvédelmi kérdések, hanem a mindennapjaink részei lettek. A zero waste mozgalom erre kínál válaszokat: célja, hogy életünkből fokozatosan kiszoruljon minden fölösleges hulladék. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Hogyan lehet valaki hulladékmentes egy olyan világban, ahol még az uborka is nejlonba csomagolva érkezik? Cikkünkben erre keressük a válaszokat, illetve felkerestük az egri Cirkele csomagolásmentes boltot – ami egyben „piac, közösségi tér, kávézó és reggeliző”.

Forrás: MW
Zero waste? Az meg micsoda?
A zero waste, vagyis nulla hulladék mozgalom egy olyan szemléletmód, amelynek célja a hulladéktermelés minimalizálása – ideális esetben annak teljes megszüntetése. A kifejezés szó szerint „nulla hulladékot” jelent, de a gyakorlatban nem a tökéletes hulladékmentességet várja el, hanem a tudatos, fenntartható döntéseken alapuló életmódot.
A zero waste életmód öt alapelve az úgynevezett 5R-szabály:
- Refuse – utasítsd vissza, amire nincs szükséged (pl. szórólapok, műanyag zacskó).
- Reduce – csökkentsd a fogyasztásodat, válaszd a kevesebbet, de jobbat.
- Reuse – használj újra, amit csak lehet (pl. üvegek, dobozok, textilzsákok).
- Recycle – ha már nem tudod elkerülni, akkor szelektíven gyűjtsd.
- Rot – komposztálj, amit lehet.
Zero waste a gyakorlatban – megnéztük, hogyan működik Egerben a Cirkele
Az elmélet után a gyakorlatot is megmutatjuk: felkerestük az egri Cirkele csomagolásmentes boltot, ahol Ferenczi Kristóf tulajdonos osztotta meg velünk tapasztalatait a hulladékmentes működésről és a vásárlók hozzáállásáról.
A hulladék- és csomagolásmentes boltok gondolata körülbelül 7–8 éve jelent meg Magyarországon. Eger úttörő volt ezen a téren: a Cirkele az országos szinten harmadik-negyedik ilyen jellegű üzletként nyitotta meg kapuit, és azóta is folyamatosan működik. Jelenleg körülbelül 30–40 hasonló bolt található országszerte, ezek azonban nem franchise-rendszerben üzemelnek – helyi vállalkozók és termelők működtetik őket, saját értékrend mentén.
Kristóf tisztázta, miért is nevezik csomagolás-mentesnek a boltot.
—A Cirkele azért számít csomagolásmentes boltnak, mert nálunk a liszt vagy a rizs nem előre csomagolt kiszerelésben kerül a polcra, hanem kimérve, újratölthető tárolókban vásárolhatók meg. A szárazáru jellemzően 25 kilós zsákokban érkezik, míg az ecet vagy a mosószer 10–20 literes kannákban. Ezeket a gyártók és termelők visszaveszik: a kannákat kimossák, a zsákokat újrahasznosítják. Bár teljesen hulladékmentes működés ma még nem lehetséges, a keletkező hulladék töredéke annak, amit egy átlagos szupermarketes bevásárlás során termelnénk. A 25 kilós zsákok többsége szelektíven gyűjthető, így a környezeti terhelés jelentősen csökken – tette hozzá a tulajdonos.
Megkérdeztük az Eger mellett élő anyukát, ő hogyan próbál figyelni a hulladéktermelés csökkentésére.
A mindennapi munkám mellett a varrás, a különböző dolgok készítése a hobbim, mely során egyébként rendszeresen hasznosítok újra olyan anyagokat is, amiket mások kidobnának. Farmerekből varrok szatyrokat, ingekből kis figurákat, és a nagymamám hagyatékában talált régi vásznakból pékárus és egyéb zsákokat is. Így lettek zöldségek és gyümölcsök tárolására alkalmas tárolóim is, melyekkel a kollégáimat is megleptem, így nekik sem feltétlenül kell már műanyag zacskókkal bajlódniuk.
– fogalmazta meg szabadidős tevékenységének lényegét Dia.
Egy másik egri megszólalónk hangsúlyozta, hogy próbál figyelni a hulladékmentességre
—Igyekszem nem zacskózni, illetve, ha igen, akkor nem dobom el, hanem felhasználom mondjuk arra, hogy lefagyasztani beletegyek ezt-azt. Kicsi a fagyasztó, a doboz sokszor sok helyet elvisz. De ha lehet, akkor textilzsákba teszem a zöldséget-gyümölcsöt a boltban. Van nálunk szelektív kuka is, illetve ha ajándékba adok valamit, nem csomagolok, csak dísztáskát használok, ezek körbejárnak a családban. Palackos innivalókat sem szoktam venni, esetleg alkalmanként, így abból sem keletkezik szemét. Sajnos teljesen kiiktatni nem tudtam még a szemetet, de igyekszem egyre jobban csökkenteni.
A zero waste életmód nem tökéletességet, hanem tudatosságot jelent. Nem kell egyik napról a másikra mindent megváltoztatni, már az is számít, ha saját vászontáskával mész boltba, ha elutasítod az egyszer használatos műanyagot, vagy ha egyre több mindent vásárolsz kimérve. A Cirkele és a hozzá hasonló üzletek azt mutatják meg, hogy létezik alternatíva a pazarló fogyasztással szemben. Kérdés csak az, hajlandók vagyunk-e rálépni erre az útra.
Főoldali borítókép illusztráció, forrása: MW”
Eredeti írás: CSORBA KITTI