
Egy balatoni fejesugrás tragikus következményekkel érhet véget: egy pillanat alatt örökre kerekesszékbe kényszerülhet a strandoló.
„Helyi közélet
Bár gyakran tesznek közzé biztonsági felhívásokat a nyári főidény előtt a hatóságok, az alapvető előírások betartása létérdek. Akár egy balatoni fejesugrás is tragikus következményekkel érhet véget, egy pillanat alatt örökre kerekesszékbe kényszerülhet a strandoló.
Súlyos sérülések, tragédiába torkollt nyaralás, időről időre balesetekhez riasztják a mentőket, szakemberek a közelgő Pünkösdi hétvége kapcsán a megelőzés fontosságára hívták fel a figyelmet – egy balatoni fejesugrás tragikus következményekkel érhet véget: egy pillanat alatt örökre kerekesszékbe kényszerülhet a felelőtlen strandoló.
Balatoni fejesugrás: örökre kerekesszékbe kényszerülhet a strandoló
- – Nem szabad fejest ugrani a sekély vízbe, ez könnyen súlyos balesethez vezethet – mondta kérdésünkre Poór Gyula, a Somogy Vármegyei Polgárőrszövetség elnöke. – A fej, a nyak, s a gerincoszlop is sérülhet. Egy ilyen baleset halált vagy bénulást okozhat, az illető akár örökre tolókocsiba kerülhet.
- Az elnök szerint a pünkösdi ünnepi hosszú hétvégén várhatóan sokan felkeresik a Balatont. Már most elrendelték a hőségriadót, magas az UV-sugárzás, döntő, hogy mindenki tartsa be az alapvető biztonsági szabályokat. A fürdőzők éppúgy, akárcsak a csónak, kajak vagy SUP tulajdonosok is.
Aranyszabályok: a tragédiák megelőzésére az egyetlen lehetőség az állandó figyelem
– Nagyon fontos, hogy betartsuk a következő aranyszabályokat – tájékoztatott Vajda Eszter, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság (SVMRFK) sajtóreferense. – Először is ismerjék meg azt a helyet, ahová nyaralni érkeznek, tájékozódjanak a helyi strand mederjellemzőiről, hol milyen mély a víz, vannak-e esetlegesen a mederben hirtelen leszakadások, lyukak, áramlások vagy sodrás. Ismert a déli parton a marás jelensége, amikor a meder rövid távon sokat mélyül, szinte leszakad, ez nem látszik a felszínről. A helyi jellemzők és az úszni tudásuk alapján érdemes dönteni arról, egy-egy fürdőhely számukra alkalmas-e.
Vajda Eszter érdeklődésünkre arról is beszámolt: aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, esetleg csak a parti sávban hűsítse magát! Gyengén úszók csak a nagyon sekély vízben fürödjenek. Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkednek.
– Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdő eszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre – folytatta. – Amennyiben nem biztosak saját úszni tudásukban és vízi járművekkel vagy fürdőeszközökkel vízre mennek, mindenképpen használjanak mentőmellényt!
Viharjelzőlámpa: 36 part menti berendezés is működik
– A viharjelzőrendszer évről évre százezrek kikapcsolódását teszi biztonságosabbá – közölte kérdésünkre Mihályka Szabina, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (SVKI) szóvivője. – A katasztrófavédelem a Balatonon 36 part menti és három tó közepi viharjelzőlámpát működtet. Ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelzőlámpával, amelyek a strandokon kapnak helyet. A Balatonon tehát összesen 55 viharjelzőlámpa van.
A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. Ha nincs viharjelzés, nem működnek a lámpák. Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60 kilométer/óránál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. Ekkor percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni.
A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. – A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható – tájékoztatott a szóvivő. – Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, ugyanakkor nemcsak a tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról. A rendszer nyomon követhető a katasztrófavédelem honlapján valamint a TAVIHAR alkalmazásban. – Vihar idején ne csak a nagyobb tavaknál mellőzzük a fürdőzést – tájékoztatott. – Ha villámlik, ne tartózkodjunk tóban, folyóban, medencében, hanem keressünk menedéket egy közeli épületben.”
Eredeti írás: HARSÁNYI MIKLÓS