
Kis Zoltán főigazgató készségesen válaszolt a kórházat érintő kérdésekre Fotó: Makovics Kornel
„Fejlesztések
Sokadszorra vetődik fel a városban egy új kórház építésének szükségessége és lehetősége. A jelenlegi épületek az 1930 as években épültek. Kis Zoltán, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház főigazgatója szerint mindenki tudja, hogy szakmailag helyén lenne az építés, a kérdés, lesz-e egyben ennyi pénz a kasszában?
Egy új tömbkórház építésének gondolata újra napirendre került a városban, és láthatóan megosztja a közvéleményt. A meglévő épületekhez sokan érzelmileg kötődnek, azonban a szakemberek szerint a jelenlegi infrastruktúra hosszú távon fenntarthatatlan. Az elöregedett kórházi épületek felújítása hatalmas összegeket emésztene fel, miközben egy modern, jól felszerelt kórház akár évtizedekre megoldást jelenthetne az egészségügyi ellátás kihívásaira. Kis Zoltánt, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház főigazgatóját kérdeztük, a városban szóbeszédként terjedő téma kapcsán.
Pletyka csupán, vagy jövőbeni terv egy új kórház Szekszárdon?
– Nagyon örülők, hogy ez a téma ennyire megmozgatja a város közvéleményét, látva a közösségi médiában a hozzászólásokat. Én 26 éve dolgozom ebben az intézményben, elég sok mindent láttam már és kevés dolgon lepődöm meg – mondja a főigazgató. Érdekes, hogy sok olyan vélemény jelent meg, hogy nem kell másik kórház, ezt újítsuk fel. Nekem ez azt jelzi, hogy az emberek szeretik ezeket az épületeket, kötődnek hozzá. Ez a dolog érzelmi oldala. Üzemeltetőként, miközben hozzám is nagyon közel állnak ezek a gyönyörű épületek, azt kell mondanom, rettenetesen sokba kerül. Amikor szóba került a szülészeti tömb és a rendelő felújításának kérdése, kaptunk egy feladatot a minisztériumtól, hogy soroljuk be, milyen beruházási igényeink vannak a közeljövőben, 5-10 éven belül. Ebben szerepelt a rendelő és a szülészet, melyek együtt – mai árakon számolva – minimálisan is 30 milliárd forintos beruházást jelentenének. Akkor vettem a bátorságot és beírtam az excel táblába, hogy jelezni szeretném, van még 30 épületünk, melyeknek a jelentős része az 1930 -as években került átadásra. A kórház széttagolt, 13 hektáros területen fekszik. Ezt a problémát egy új szülészet és rendelő nem fogja megoldani. A teljes épületegyüttes felújítása egy közel 100 milliárdos projekt lenne, ebből az összegből pedig már egy teljesen új, modern tömbkórház is épülhetne – mondta Kis Zoltán.
Lázár János is támogatja az ötletet
A város szélén egy új épület megépítése 30-50 évre megoldhatná a térség problémáját. Horváth István országgyűlési képviselő és Berlinger Attila polgármester egyetértettek a problémát illetően, amit tolmácsoltak a minisztérium és a fenntartó felé. Lázár János szekszárdi látogatása során elismerte, az ötlet jó, érdemes vele tovább foglalkozni. Látjuk, hogy mennyi pénzt kellene költeni a jelenlegi épületeinkre, és azt is látom, hogy a fejlődés humánerőforrás tekintetében is fontos lenne. A most végző orvosok jó esetben 40-50 évig a szakmában dolgoznak. Na de hova akar menni egy fiatal rezidens inkább? Egy új, minden modern eszközzel felszerelt kórházba, vagy oda, ahol a gyógyítás mellet számos nehézséggel meg kell küzdeni? Hiába nagy a kórházunk, sok esetben ütközünk helyhiányba. A műtőblokkba például várhatóan idén ősszel érkezik egy új CT, egyelőre nem tudjuk, hová fogjuk elhelyezni. Erre az épületrészre, a műtőblokkra is mindenki úgy emlékszik, hogy most épült, hát… nem. 1999 – ben már állt és 2007 – ben lett átadva, ennek lassan 20 éve.
Mi legyen a régi kórházzal?
Kis Zoltán főigazgató azt mondja, a kórház életében az üzembiztonság a egyik legfontosabb, erre van a legnagyobb szükség, jól működő informatikára, szünetmentes tápokra és olyan kórtermekre, ahol izolálhatóak a betegek, önálló mellékhelyiségekkel és fürdőkkel. – Ez egy város közepén fekvő, óriási terület, egy gyönyörű parkkal, amit nagyon sok mindenre lehet használni. Egészen biztos, hogy nem megoldás, ha lebontjuk és toronyházakat építünk a helyére. Szerte az országban a szakápolási feladatokban, az idősellátásban nagy lehetőségek vannak. Ezekben az épületekben nagyon szépen ki lehetne alakítani ilyen ellátó központokat. Az a cél lebeg előttünk, hogy a jövőben a város tudja majd valami hasznos dologra használni.
Mennyi esélye van az építkezésnek Ön szerint?
A kérdésre, hogy mekkora esélyt lát egy új kórház építésére, Kis Zoltán nem habozott válaszolni: – Szakmailag azt mindenki elfogadja, hogy szükség lenne egy új tömbkórházra, de ez nagyon sok pénz, ezt is mindenki tudja. Előbb – utóbb viszont ki kell fizetni ezt a pénzt, ha nem egyben, akkor részleteiben, és akkor viszont nem mentünk előbbre, csak megóvtuk a jelenlegi épületek állagát – zárta gondolatait a főigazgató. Egyelőre tehát várunk és bizakodunk. A mondás azt tartja, hogy az egészség nem minden, viszont egészség nélkül a minden, semmi. Hát ehhez a kis semmiséghez kellene cirka 100 milliárd forint, és meg is lennénk. Egy biztos, a város és a környék településein élők, bárminemű felújítást, fejlesztést, eszközbeszerzést, bővítést, ami a kórházi munkát érinti, érdeklődéssel fogadnak.”
Eredeti írás: KUTNY GÁBOR