
Óvják a paksi gesztenyefákat az aknázómolyoktól. Forrás: Facebook
„Aknázómoly
A paksi Duna-part éke a gesztenyesor. Az aknázómoly azonban veszélyt jelent a fákra, amelyeket a fürkészdarazsak óvhatnak meg.
Fürkészdarazsakat vetnek be Pakson az aknázómolyokkal szemben. A DC Dunakom Zrt. Facebook-oldalán írnak arról, hogy a cég új irányt szeretne képviselni a parkfenntartásban, kiemelten a növényvédelemben, és amikor erre lehetőség van, a kémiai szerek használata helyett a biológiai növényvédelmi módszereket szeretnék előnyben részesíteni. Ez egy környezetbarát megközelítés, amely természetes ellenségeket használ fel a károsítók ellen.
A fürkészdarázs az aknázómoly természetes ellensége
Ennek első lépéseként kísérleti jelleggel megkezdték Pakson a vadgesztenyelevél-aknázómoly elleni védekezést a Duna-parti gesztenyesoron. Az aknázómolyok apró lepkék, melyeknek a lárvái a levelek belsejében élnek és táplálkoznak, jellegzetes „aknákat” rágva a levélszövetbe. Ez csökkenti a növény fotoszintézisét és gyengíti általános állapotát. Ráadásul a hagyományos vegyszeres védekezés gyakran nehézkes, mert a lárvák a levél belsejében védve vannak. A fürkészdarazsak azonban természetes ellenségei az aknázómolyoknak. Ezek az apró darazsak az aknázómoly lárváiba rakják a petéiket, majd a darázslárva a gazdaszervezet belsejében fejlődik, és végül elpusztítja azt.

Nem mindegy mikor, milyen fajt telepítenek
A gyakorlatban a védekezés úgy valósul meg, hogy tenyésztett fürkészdarazsakat telepítenek ki a károsított területekre. A megfelelő faj kiválasztása mellett a telepítés időzítése is kulcsfontosságú: akkor kell megtenni, amikor a célállat megfelelő fejlődési stádiumban van. Ez a módszer különösen hatékony lehet üvegházakban és kisebb területeken, ahol jól kontrollálható a környezet. Előnye, hogy nem károsítja a hasznos rovarokat, nem hagy mérgező maradékanyagokat, és hosszú távon fenntartható megoldást nyújt, köszönhetően annak, hogy a fürkészdarazsak folyamatos védelmet biztosítanak, mivel maguk is szaporodnak a területen.

Az emberre egyáltalán nem veszélyes
A fürkészdarázs nagyon kisméretű, 2-30 milliméter hosszúságú rovar, teste karcsú, hosszú csápokkal rendelkezik, és egyáltalán nem veszélyes az emberre. Nem épít fészket, viszont egész évben aktív, így folyamatosan ellátja növényvédelmi feladatát.”
Eredeti írás: RÉVÉSZNÉ HANOL ERZSÉBET