„Sokan azt gondolják, hogy a sok százéves szokásjog miatt a briteknek vannak a legbizarrabb jogszabályai. Ilyen például, hogy minden személyszállítóeszközben lennie kell egy bála szénának. Azonban úgy tűnik, hogy a sokkal fiatalabb amerikai jogrendszernek is van bőven vadhajtása. A Fox News ezek közül gyűjtött össze ötvenet, mi pedig mazsolázgattunk a furcsábbnál furcsább regulák közül.
Alabamában például 200 ezer forintnak megfelelő pénzbírságot kaphat az, aki papnak öltözik. Ez ugyanis csak a klérus előjoga, és ha valaki ilyen kosztümöt húz, azzal megtéveszti az embereket.
Delaware-ben sem játék a vallás. A felszentelt helyek 100 méteres körzetében nem szabad káromkodni, még sugdolózva sem. Virginiában pedig a vasárnapi mise közelében be is tiltották a vadászatot. De ez mind semmi ahhoz a 80 éve létező Kentucky államban alkalmazott törvényhez képest, amely kimondja: hüllőket nem lehet felhasználni vallási szertartáshoz.
Az állatok védelmében
Kalifornia minden bizonnyal legmeghökkentőbb jogszabálya, hogy nem szabad olyan békát megenni, amely egy békaugrató verseny közben vesztette életét. A halászati törvény úgy fogalmaz, hogy a ,,versenyeken korlátlan számú békát lehet indítani, de ha egyikőjük a futam közben elpusztul, a holttestét mielőbb el kell tüntetni. Nem szabad megenni, se más célra felhasználni.” Azt a paragrafus nem részletezi, hogy milyen felhasználási ötletek jöhetnek még szóba.
Az állatokat pedig nem csak megenni, de etetni sem szabad. Floridában a büntető törvénykönyv 28. bekezdése arról rendelkezik, hogy az utcán bóklászó aligátorok etetése tilos. Ezzel a hatóságok azt próbálják elérni, hogy a hatalmas ragadozók ne szokjanak be a lakóövezetekbe.
Georgiában egy sokkal kisebb és ártalmatlanabb állatt, a csirke okozott gondot. A környékbeli gazdák nem figyeltek eléggé haszonállataikra, így rengeteg baromfi szökött el és sétált ki a forgalmas utakra. Ebből pedig balesetek is lettek. Az állami törvénykezés ezután döntött úgy, hogy megtiltja a szárnyasok (csirkék, libák, kacsák) átkelését a közutakon. A büntetésről szóló csekket természetesen nem az ólba dobják, hanem a farmer postaládájába.
Illinois-ban is törvény védi a kiscsibéket, itt viszont a befestésüket tiltják. Egy időben divat volt rózsaszínre és lilára festeni a pelyhes szárnyasokat, mert úgy a gyerekek jobban meg akarták venni őket. A bíróság azonban kimondta: a csibe sárga.
Montanában komoly büntetés jár azért, ha valaki a vasúti síneken sétáltatja a marháit. Ha egy gazdát ilyen szabálysértésen kapnak még börtönbe is kerülhet, vagy 50 ezer dolláros pénzbírságot is kiszabhatnak rá.
Csak mértékkel. De mi a mérték?
Az alkoholfogyasztásról is más és más elképzelése van az egyes államoknak. Minnesotában senkit sem lehet megbüntetni azért, ha részeg, még akkor sem, ha az utcán randalírozik, egészen addig, amíg nem tesz kárt semmiben. Ezzel szemben Michiganban már a vonatra sem szabad felülni egy sör után. Nem csak mozdonyvezetőként, utasként sem.
Utah államban nem is lenne könnyű részegen vonatozni, hiszen egy ember egyszerre legfeljebb 2 liter sört vehet. Sőt egy házkutatás során odahaza sem lehet több 2 liter sörnél fejenként.
A jog nem ismer viccet, maximum néha viccessé válik. Ez történt, amikor vita alakult ki Új-Mexikóban a sombrero viseléséről. Az egyik tábor szerint ez tisztán mexikói jelkép, így csak a latinók viselhetik, míg mások nehezményezték, hogy nem parádézhatnak a nagykarimájú kalapban. A bíróság végül úgy döntött, hogy bárki viselhet sombrerot, de NEM TÁNCOLHAT BENNE. A kecske is jól lakott, és a taco is megmaradt.
Ez nem férfias
Az Egyesült Államokban több fegyver van a lakosság tulajdonában, mint bárhol máshol a világon. A fegyvertartás szigorításáról rendszeresen felszikráznak a viták, így nem csoda, hogy az államok kapkodva próbálják szabályozni a kérdést. Pennsylvaniában nem szabad lövöldözni és robbantani az esküvőkön, Dél-Dakotában pedig törvény tiltja, hogy a földművesek tűzijátékokkal tartsák távol a madarakat a kukoricaföldektől.
Dél-Karolinában a 16 év feletti férfiak nem ígérhetnek mindenfélét csak azért, hogy ágyba vigyék a kiszemelt hölgyet. Az állami törvény 16. bekezdése szerint bűncselekményt követ el az, aki házassággal kecsegtet egy randevún, miközben nem gondolja komolyan a lánykérést.
Végezetül pedig Washington állam leleményes cipőárusai ihlettek egy igen meglepő amerikai jogszabályt. Eszerint a cipőboltokban nem lehet röntgengépet használni, kivéve ha az eladó történetesen orvos. Egyes boltok ugyanis azzal hirdették magukat, hogy egy röntgen után tökéletes lábbelit tudnak ajánlani. Többen az ehhez szükséges hatalmas gépet is megvették. Ezzel felesleges sugárzásnak kitéve a vásárlókat és az árusokat egyaránt.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.