„Felfedezés
Balatonkeresztúr határában, a 2003–2004-ben zajló, az M7-es autópálya nyomvonalához kapcsolódó ásatások során izgalmas bronzkori leletekre bukkantak.
Fábián Szilvia vezetésével a többkorszakos lelőhelyen feltárt bronzkori leleteket a HUN-REN BTK Régészeti Intézetében működő Lendület Mobilitás Kutatócsoport és az Archeogenomikai Intézet kutatói együttműködésében genetikai vizsgálatoknak vetették alá. Az eredmények nem csak a régészet, hanem a genetika terén is új ismeretekkel szolgálnak.
Nemrégiben Gerber Dániel az Oxford Academic Molecular Biology and Evolution című folyóiratban publikált tanulmányt a megszerzett ismeretek alapján.
A mostani felfedezések során a Balaton folyamatosan változó vízállása miatt a balatonkeresztúri lelőhelyen talált leleteket időben jól elkülöníthető korszakokra lehet osztani. A legfiatalabb egység egy nyolcfős tömegsír volt, amely az archeogenomikai vizsgálatok kiindulópontját adta. A genetikai vizsgálatok célja a népességtörténeti események feltárása volt, amelyek közel ezer évvel ezelőtt zajlottak…”
Fotó: „Balatonkeresztúr–Réti-dűlő, nyolc egyén temetkezése (tömegsír) a középső bronzkorból, a Kr. e. 1770 és 1620 közötti időből”
Forrás: Fábián Szilvia, HUN-REN BTK Régészeti Intézet, Adattár
Eredeti írás: KOSZORUS RITA