„Miközben az európai gazdálkodók folytatják tiltakozásukat, az Európai Unió arra készül, hogy vámokat vet ki az Oroszországból és Belaruszból származó gabonaimportra – jelentette a Financial Times (FT) és a Reuters a terveket ismerő forrásokra hivatkozva.
Az FT jelentése szerint az Európai Bizottság tonnánként 95 eurós vámot javasolna az Oroszországból és Belaruszból az unió területére érkező gabonafélékre, illetve 50%-os vámot az olajos magvakra és az azokból származó termékekre.
A vám az EU-országokban felhasználásra szánt gabonákra vonatkozik – a Kereskedelmi Világszervezet szabályai által megengedett maximális szinten –, a blokkon keresztül más országokba történő tranzitra nem.
Orosz reakció: „Elemezni kell!”
Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótitkára, Dmitrij Peszkov szerint az orosz gabonára kivetendő vám bevezetésére irányuló uniós szándékot elemezni kell majd le kell vonni a következtetéseket.
A Reuters jelentése szerint az Európai Bizottság adatai azt mutatják, hogy a gabona és az olajos magvak teljes EU-behozatala Oroszországból 2023/2024-ben 1,8 millió tonnát tett ki február végéig, ami kevesebb mint tizede az Ukrajnából érkező 19,1 millió tonnának. Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter ezzel kapcsolatban bejelentette, hogy Csehország javasolni fogja az orosz és belarusz gabona az EU-ba történő behozatalának megtiltását.
Az orosz és a belarusz áruknak nincs helyük Európában. Nem látok okot arra, hogy az orosz gabonának Európában kellene lennie. Meggyőződésem, hogy senki sem támogathat egy agresszort azzal, hogy gabonát vásárol tőle. Ezt fogom képviselni az EU-ban
Lettország már egyoldalú ideiglenes kereskedelmi tilalmat vezetett be az orosz mezőgazdasági importra, Donald Tusk lengyel miniszterelnök pedig – a cseh mezőgazdasági miniszterhez hasonlóan – az orosz és belarusz mezőgazdasági termékek EU-s importjának tiltására szólított fel. A lengyel parlament március 8-án határozatot fogadott el, amelyben szankciók bevezetését kérte az orosz és belarusz élelmiszerek behozatalára.
Nem az ukrán gabona miatt vannak bajban a gazdák egy lengyel intézet szerint
Mindeközben a független lengyelországi államháztartási intézet (IPF) szakértői által készített elemző tanulmány („Seed of Dissent: Analysis of Agrarian Protests”) arra a következtetésre jutott, hogy hamisak azok az állítások, melyek szerint az ukrán mezőgazdasági termékek importja Lengyelországba döntő tényező lenne. Az IPF szerint nem az Ukrajnából származó import a fő oka a lengyel gazdálkodók problémáinak.
A lengyel gazdák aligha így látják: szerdára országos sztrájkot hirdettek – útlezárással.”
Címlap fotó: © Ebrahim Noroozi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.