„Hét lignittüzelésű, 3,1 gigawatt együttes termelőkapacitással bíró erőművi blokkot állítanak le március végén Németországban. Az eredeti tervek szerint a hétből két blokkot már két éve leállították volna, de az orosz-ukrán háború miatti 2022-es energiaválság átírta a forgatókönyvet. Németország akkor nemhogy leállította volna az lignitalapú energiatermelést, ellenkezőleg: még öt blokkot beüzemelt.
A hét szénerőmű a jövőben nem értékesíthet villamosenergiát a nagykereskedelmi piacon. A Német Szövetségi Hálózati Ügynökség (BNetzA) közölte, hogy az erőművek leállítása nem befolyásolja az ellátás biztonságát, szóvivőjük azt mondta a dpa német hírügynökségnek, hogy a folyamatot gondos tervezés előzte meg.
Az Euractiv emlékeztet: 2022 márciusában a német kormány úgy döntött, hogy reaktviálja öt szénerőművet, és elhalasztja további két erőmű leállítását az orosz gázellátás csökkenésére számítva. Ezt a döntést 2023 októberében egy újabb télre meghosszabbították, egyrészt azért, mert az orosz gázellátás visszaesett, másrészt mert Franciaország atomerőművei is alulteljesítettek.
A villamosenergia termelésének számos módja van, ezek közül a szénerőművek a leginkább környezetpusztítóak. 2023-ban az Egyesült Arab Emírségekben megrendezett COP28-on a világ vezetői a szénerőművek mielőbbi leállítására szólítottak fel.
Megjegyzendő: Németország villamosenergia-ágazata az elhalasztott leállítások ellenére is képes volt csökkenteni a kibocsátást. 2023-ban a német energia 26 százalékát termelték szénerőművek, szemben az előző év 33 százalékával.
Az ország nyugati felében jó úton haladnak a szénalapú termelés leállításának 2030-as határideje felé. Szakértők ezzel együtt azt mondják, hogy akadályt jelenthet a tartalék gázerőművek finanszírozásának hiánya.”
Címlap fotó: © Fotó: AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.