„A húsvét Magyarországon a kereszténység legnagyobb ünnepe, amelyhez az évszázadok során számos népszokás és hagyomány kapcsolódott
Baranyában kiemelkedik a zengővárkonyi tojásmúzeum, ahol húsvét táján külön programok színesítik az ünnepet. A készülődés során nemcsak itt, hanem az otthonokban is színes, díszes tojások, tojásfák készülnek.
A templomokban nagycsütörtökön Jézus utolsó vacsorájára emlékeznek. A katolikus egyházban egyedül nagypéntek, Jézus kereszthalálának napja az, amikor nem ünnepelnek szentmisét.
A szombat esti vigiliát és a vasárnapi feltámadási misét követően visszatér a templomokba a nagypénteken elnémult harangszó, az öröm a liturgiában is megmutatkozik.
A néptáncosok, hagyományőrzők húsvét hétfőn locsolkodásra, közös ünneplésre gyűltek össze, a hagyomány szerint nagyböjtben ugyanis nem tartottak táncos, zenés mulatságot, egyedül a lányok énekes, mondókás körtánca, a karikázó volt engedélyezett ebben az időszakban. Hasonlóképp a bólyi Emmausz-járás, a pincelátogatás is a közös, a böjt utáni ünnep örömével telt összejövetelt jelentett és jelent a mai napig azok körében, akik őrzik e hagyományt.”
Fotó: Laufer László
Eredeti írás: MOHAY RÉKA