„Megtalálták költőhelyét
Már évek óta vannak jelei az előfordulásának, de a költését eddig nem sikerült bizonyítani. Idén azonban természetvédelmi őrök megtalálták az uhu költőhelyét Tolnában.
Az uhu, latin nevén Bubo bubo a legnagyobb termetű bagolyfajunk, Magyarországon ritka fészkelő. Elsősorban középhegységeink sziklafalain, elhagyatott kőbányáiban fészkel, de megtalálja az üresen maradt ragadozó madár, vagy fekete gólya fészket is. Tolnában már évek óta vannak jelei az uhu jelenlétének, de a költését még nem sikerült bizonyítani. Idén azonban a természetvédelmi őrök megtalálták a költőhelyét, ahol egy kifejlett fióka nevelkedik – írja a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság hírlevelében Varga Zsolt őrszolgálat-vezető.
Több mint egy hónapig kotlik az uhu
Az uhu testhossza elérheti a hetvenöt centimétert, a tojó tömege akár négy kilogrammot is meghaladhatja. Szárnyfesztávolsága 160-180 centiméter is lehet. Kizárólag éjszakai aktivitású bagolyfaj, a nappalt rejtőzve tölti. A tojó harmincnégy napig kotlik a tojáson, a fióka fészeklakó, és nagyjából hét hetesen válik röpképessé, de már hamarabb elhagyhatja a fészket.
Magyarországon fokozottan védett, állománya alapján, ami körülbelül 40-60 pár, a veszélyeztetett fajok közé tartozik. Természetvédelmi értéke 500 ezer forint.”
Fotó: DDNPI
Eredeti írás: RÉVÉSZNÉ HANOL ERZSÉBET