„A túlzott sófogyasztás még mindig probléma világszerte, mintegy 2,5 millió haláleset köthető hozzá, azonban egy új, egészen merész ötlet segíthet megoldani.
Képzeljük el, ahelyett, hogy sót szórnánk az ételeinkre, egy speciális pálcika segítségével a nyelvünket ingerelve éreznénk kellően sósnak, zamatosnak az ételt! Három japán kutató legalábbis erre jutott, miután kísérleti eszközük révén 30 százalékos sómennyiség-csökkenést is el tudtak érni, azonos érzékszervi élmény mellett, amint arról a Frontiers in Virtual Reality szakfolyóiratban beszámoltak.
A módszerük lényege egy speciális evőpálcika, amelyet a nyelvhez érintve, gyenge elektromossággal erősíteni lehet az étel sósságát. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy gyenge elektromos áram hatására a nátrium-klorid ionjainak ízlelőbimbókra kifejtett hatása megváltozik – akár csökkenteni, akár növelni lehet így a sós vagy más ízérzetet. A kutatók most azt mérték fel, hogy a valóságban miként lehet szimulálni a só ízét olyanoknál, akik alacsony sótartalmú étrendet követnek.
A kutatók először megtervezték azt az igen gyenge áramütést (annak amplitúdóját és frekvenciáját), majd saját magukon vizsgálták meg elsőként a hatást. Ezután 31 fő alacsony sótartalmú étrendet követő alanyon mérték fel az evőpálcikába rejtett elektromos forrásukat: az emberek speciális zselét kaptak, amelyet meghatározott arányban tengeri sóval ízesítettek, majd meg kellett mondaniuk, mennyire érezték azt sósnak, mind az elektromos stimulációval, mind anélkül. Az eredmények igen pozitívak voltak: elég sósnak ítélték az érzett ízt akkor is, ha az a normálnál 30 százalékkal kevesebb sót tartalmazott, és az alanyok 80 százaléka azt nyilatkozta, hogy ezért az élményért könnyedén elviseli a nyelvet érő gyenge elektromosságot a mindennapi étkezések során.
A kísérlet második részében miszólevest kóstoltak az alanyok, amelynek szintén csökkentették a sótartalmát, s az alanyok ezt is élvezetesebbnek találták, ha elektromos ingerléssel együtt ették. A kóstolások eredménye alapján feltételezhető, hogy nemcsak a sót, hanem az umámit is erőteljesebbnek érzik az ingerlésnek köszönhetően az alanyok, vagyis alapvetően zamatosabbnak tűnt így az étel.
A kutatók most azon dolgoznak, hogy a sócsökkentést elősegítő elektromos evőpálcika kereskedelmi forgalomba kerülő változatát mielőbb előállítsák.
Az egészségügyi okok mellett a találmánynak a virtuális valóság világában is szerepe lehet, akár az is elképzelhető, hogy egy ezen az elven működő eszköz a virtuális ételek és italok ízét is képes lesz majd átadni.”
Címlap fotó: PIXABAY
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.