Tíz év után távozik posztjáról a 65 éves norvég Jens Stoltenberg. A NATO új főtitkára az 57 éves holland Mark Rutte. Ő 1949 óta már a tizennegyedik ezen a poszton.
Mondanunk sem kell, hogy az eddigi főtitkárok egytől egyik nyugat-európaiak voltak. Kelet-Európa nem rúghat labdába. Hozzátesszük, ebben sem.
Klaus Werner Iohannis román elnök ugyan az idén megpróbálta, de most sem sikerült, pedig nagyon pedálozott. Romániát ellephették az amerikai rakéták és katonák. Sakkban tarthatják nem csak Ukrajna és Oroszország déli részét, de adott esetben még Magyarországot is. De ez is kevés.
Rutte más tészta. Nem csak utálja az oroszokat, és hányingere van, ha a magyar miniszterelnökre gondol, de ő mindenekelött „a mi kutyánk kölyke”, mondhatja elégedetten a liberális nyugat.
Stoltenberg igazi héja volt. Trump lekicsinylő megjegyzéseit a NATO-ról nehezen viselte, különösen, amikor Trump közölte, hogy a NATO nélkül is meglesz a világ, ha kell. Biden viszont főnyeremény volt Stoltenbergnek, és vice versa. Növelni a NATO erőit, önálló NATO atomerőt építeni, a GDP legalább 2 százalékát fegyverkezésre, készülni a háborúra!
Ezzel indult a norvég héja, és „komoly” munkát végzett. A NATO ma gyakorlatilag háborúban áll Oroszországgal. Győzelemre nem sok esélyük van, de egy világháborúra igen. Egy „kontrolált világháború” újra keverné a világpolitikai kártyákat és ki tudja, mi jönne ki belőle.
Stoltenberg „szívén viselte” Kelet-Európa sorsát. Megerősíteni a NATO keleti szárnyát, kiépíteni a kelet-európai hadszíntért, telerakni amerikai katonákkal, NATO-parancsnokságokat létrehozni mindenütt, amelyeket szükség esetén gyorsan fel lehet tölteni katonákkal.
„Harcolni az utolsó ukrán katonáig!” Nos ez is illeszkedett a stoltenbergi ars poeticába. Ukrajnát nem tudta felvetetni a NATO-ba, de legalább a pénz számolatlanul folyhatott az ukránokhoz.
Persze, nem minden jött össze úgy, ahogyan tervezték. A NATO afganisztáni kalandja húsz év után csúfos kivonulással végződött. Utólag lehet mindent az amerikaiakra kenni, vagy éppenséggel hallgatni róla, ahogyan ezt teszik is, de a tény maradt: a NATO vereséget szenvedett Afganisztánban.
Stoltenberg nem marad kenyér nélkül. A hírek szerint a müncheni biztonsági konferencia elnöke lesz. Megkapta Bidentől a legmagasabb amerikai kitüntetést, a Szabadságért Elnöki Érdemrendet.
Mark Rutte a modern nyugat-európai politika terméke, a liberális világ tökéletes megtestesítője. Jól kijön az amerikaiakkal. Utálja az oroszokat, a kínaiakról hallani sem akar. Közös Európáról beszél, valójában a keletieket beolvasztaná a nyugat-európai világba.
Orbán Viktorról és a magyarokról eddig csak csúnya dolgokat mondott, bár most írásba adta, hogy ezentúl nem így lesz. Akárhogyan is lesz, ő hálátlan népségnek néz bennünket. Mi vittük el nekik a szabadságot, most meg jár a szájuk! Nagyjából ez Rutte hozzáállása, és nem csak az övé.
Stoltenberg héja volt és héja maradt. Rutte eddigi életében inkább volt dögkeselyű, mintsem békegalamb. Kicsi az esélye annak, hogy ez megváltozik.
Rutte helyzete nem irigylésre méltó. Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnökeként szövetségese lehet, de egyikük se tudja, hogy Amerika kit választ elnöknek. Amerika persze Amerika marad, akárki is az elnök, de nem mindegy, hogy folytatódik a nyílt háborús politika, vagy megindulhat a világ a béke és egy új világrend kialakítását szolgáló tárgyalások felé.
Rutte három pontban foglalta össze vízióját a NATO-ról. Erős, hatékony védelmi szervezetté kell tenni minden fenyegetéssel szemben! Több segítséget adni Ukrajnának, közelebb hozni a NATO-hoz! Új szövetségi kapcsolatokat létrehozni más térségekkel és országokkal.
Nem úgy néz ki, hogy Rutte békegalambként akar bevonulni a történelembe. És nekünk, magyaroknak is inkább borsot fog az orrunk alá törni, mintsem segíteni a magyar béketörekvéseket.
Thürmer Gyula