Mennyit kell dolgozni ahhoz, hogy jó nyugdíjat kapjon az ember, eléri a nyugdíjkorhatárt? Forrás: Getty Images /illusztráció
„Mindenkit érdekel – akár fiatal, akár már a nyugdíjas évekre készülődik, – hogy adott munkaviszony után vajon mennyi nyugdíjat kap majd, ha elérkezik az ideje. Most arra keressük a választ, mennyi nyugdíjra számíthat az, aki 15 évet, mennyire aki 20 évet és mennyire aki 40 évet töltött el munkaviszonyban.
Vármegyénk lakóinak közel huszonöt százaléka már nyugdíjas. A hatvanöt éves és annál idősebbek aránya a következőképpen alakult a múlt évben: Szekszárdon 26,1, Tolnán 23,9, Dombóváron huszonhat, Pakson huszonkettő, Tamásiban 23,7 és Bonyhádon 26,8 százalékos arányban képviselik magukat a nyugdíjasok.
A nyugdíjasok száma egyre csak nő
A nyugdíjat az adózók fizetik, és ahogy telik az idő, egyre jobban csökken a dolgozók száma, a nyugdíjasoké pedig egyre csak nő. A legtöbb munkavállalóban felmerül a kérdés, vajon mennyi lesz majd a nyugdíja 15, 20 vagy 40 éves munkaviszony után?
Ennyi az átlag munkaviszony
A magyarok átlagosan 22-23 évesen állnak munkába. Ha megszakítás nélkül dolgoznak, a férfiak 44 év munkát követően, tehát 65 évesen tudnak nyugdíjba menni. A nők átlagosan 63 évesen mehetnek, már abban az esetben, ha a 40 év szolgálati idejük megvan.
Résznyugdíjhoz 15 év munkaviszony kell
Az úgynevezett résznyugdíjhoz legalább 15 évnyi szolgálati idő szükséges (ez alatti évmennyiségnél egyébként az időskorúak járadékát lehet kapni). Ennek értéke a havi átlagkereset 43 százaléka. Tizenkilenc évnyi szolgálati időt követően már felmegy az értéke 51 százalékra.
Húsz év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár?
Húsz év szolgálati idő már elegendő a teljes állami nyugdíjhoz, ez viszont nem egyenlő az 1988 utáni átlagfizetések száz százalékával. Ennyi munkaviszony után 53 százaléknyi nyugdíj jár, tehát az átlagfizetésünk fele. Mindenkinek így a saját keresetétől függ az értéke. A 20 éves munkaviszonyt követően minden évben 2 százalékkal nő az érték egészen a 25. év eléréséig, azután pedig 1 százalékkal emelkedik évente a 38. évig. Ezután 1,5 százalékos növekedés jár minden évben.
– Hatalmas csalódás ért, amikor megkaptam az első nyugdíjamat, annyira kevésnek tartottam az összeget. Kértem is
Negyven év munkaviszony után ennyi nyugdíj jár
Munkában töltött negyven évet követően a fizetés 70 százalékát kapjuk meg a nyugdíj keretében.
Ha nem bejelentett alkalmazottként dolgoztunk, nem törvényes munkaviszonnyal, vagy minimálbérre voltunk bejelentve, esetleg KATA-s egyéni vállalkozásunk volt, akkor a nyugdíj ennél jóval alacsonyabb lesz. Ezeket a nyugdíjalap határozza meg, illetve a szolgálati idő, bár ezeket a KATA-soknál másképp számolják, mert különbözik a havi nettó keresetük és a nyugdíjalap összege.
Ha biztosak szeretnénk lenni nyugdíjunk várható mennyiségére, akkor keressük fel a nyugdíjfolyósító igazgatóságot. Ez a lehetőség bárki számára elérhető, nemcsak azoknak, akik a közeli jövőben akarnak nyugdíjba menni.”
Eredeti írás: Mauthner Ilona
Fotó forrása: teol.hu
