„A német szolgáltatók sorra kapják a telefonhívásokat a kétségbeesett, dühös ügyfelektől, akik kézhez kapták az első emelkedett összeget tartalmazó számlát.
A számlákon szereplő egyre nagyobb összegek miatt folyamatosan özönlenek a dühös és panaszos hívások a német energiaszolgáltatókhoz, olyan mértékben, hogy a cégeknek muszáj bővíteniük az ügyfél-kapcsolattartási és panaszkezelési részlegeiket. Az egyik legnagyobb német szolgáltató, az Utility E.ON munkatársai mindennap friss tájékoztatást kapnak az aktualitásokról, a változásokról és a részletfizetési lehetőségekről, de emellett mentális felkészítésre is szükségük lenne.
Annak ellenére, hogy a lakosság nagy része tisztában van azzal, nem a szolgáltatók hibájából emelkednek az árak, a munkatársak beszámolója szerint sokan mégis rajtuk vezetik le a frusztrációjukat. De olyanok is akadnak, akik sírva fakadnak a hívás közben, amit csak nagy fokú empátiával és speciális kompetenciákkal lehetne jól kezelni. „Az energiabeszerzés jelentősen megnövekedett költségei miatt kiigazítottuk az Ön havi átalánydíját” – egyre több német állampolgár kap hasonló levelet a szolgáltatójától.
Frankfurt környékén, Hessen tartományban a legnagyobb gázszolgáltató, a Mainova augusztusban 37 százalékos emelésről tájékoztatta az ügyfeleit. A wiesbadeni székhelyű Eswe 11,65 centtel emelt egy kilowattóra gáz árán, ami egy átlagos fogyasztású háztartásnak 175 euró (kb. 70 ezer Ft) többletköltséget jelent minden hónapban. Mások azonban még ennél is rosszabbul jártak. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint van olyan, aki idáig 154 eurós havi átalánydíjat fizetett, mostantól azonban hétszer annyit, 1106 eurót (kb. 450 ezer Ft) kell befizetnie minden hónapban. Egy másik esetben a gázszámla 240 euróról 1630 euróra nőtt – írja a G7.
A lakosság nagy részének várhatóan négyszeresére emelkednek a rezsiköltségei, de az emelkedés mértéke nem ugyanakkora a tartományokat, a szolgáltatókat és a szerződéseket tekintve. Az előrejelzések szerint éves átlagot tekintve egy kis lakás várhatóan 2000 euróval nagyobb energiakiadásokra számíthat 2023-ban, mint tavaly. Egy családi ház esetében ez a szám 5000 euró körül lehet.”
Címlap fotó: Sean Gallup/Getty Images
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.