Ez az első ismert kancsókaféle, amely a felszín alatt ejti el áldozatait.
Egy új tanulmányban olyan rovaremésztő – köznapi nevén húsevő – növényt írnak le, amely a felszín alatt található struktúrái révén fogja el zsákmányait – számol be a CNN. A faj különböző, a talajban élő állatokra specializálódott.
A növényt az indonéziai Észak-Kalimantan tartományban, Borneó szigetén találták meg. A Nepenthes pudica a kancsókafélék közé tartozik, és rokonaihoz hasonlóan módosult levelei vannak. Ezek az úgynevezett kancsók, amelyekbe az áldozatok bekerülnek, illetve amelyekben megemésztődnek. Rokonságában ez az egyetlen ismert faj, amely a föld alatt ejti csapdába az ízeltlábúakat.
Martin Dančák, a csehországi Olomouci Palacký Egyetem kutatója és a csapat tagja szerint a növény kancsókái akár 11 centiméter hosszúra is megnőhetnek. A faj módosult levelei a talaj üregeiben nőnek, ahol jellemzően hangyákat, atkákat és rovarokat ejtenek el. Eddig a rovaremésztő növények három csoportja volt ismert, amelyekben a fajok a felszín alatt állítanak csapdát, igaz, azok eltérő módszereket használnak, és csak kisebb prédákat tudnak megfogni.
Érdekes módon a vizsgálat során a kutatók a kancsókban élő organizmusokra, így szúnyoglárvákra és férgekre is bukkantak, ezeket új fajként írták le.
A korábban ismeretlen növényt a szerencsének köszönhetően fedezték fel: egy expedíció során egy hegyen a kancsókafélékre emlékeztető növényeket találtak, melyekről hiányoztak a jellegzetes levelek. Az alaposabb tanulmányozás után derült ki, hogy a kancsókák a földben rejtőznek. A szakértők először arra gyanakodtak, hogy a levelek véletlenül temetődtek be, később viszont további példányok is előkerültek.”
Címlap fotó: MARTIN DANČÁK
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.