
Pécsi vonatkozása is van az új pápának Forrás: MW
„Büszkeség
XIV. Leó pápa kapcsán már azt is megtudtuk az elmúlt napokban, hogy melyik a kedvenc sportcsapata, ám minket sokkal jobban érdekelt, hogy találunk-e baranyai vonatkozást: szerencsére nem kellett messzire mennünk.
Az elmúlt napokban mindenkit lázba hozott, hogy vajon mikor száll fel a fehér füst a Vatikánban. A Sixtus-kápolna előtt várakozó tömegnek nem kellett sokáig a téren izgulnia: május 8-án késő délutáni órákban eldőlt, hogy az amerikai származású Robert Prevost lesz a 267. pápa, aki a XIV. Leó nevet vette fel. Ezt követően elindult a világméretű hírözön, szinte órákon belül minden kiderült az új egyházi vezető kapcsán, még azt is megtudtuk, hogy hatalmas baseball rajongó. Minket azonban sokkal jobban érdekelt, hogy találunk-e baranyai vonatkozást, meglepetésünkre pedig nem is kellett messzire mennünk.

Az új pápa ugyanott tanult, ahol kollégánk
A megfogalmazás talán pontosabb úgy, hogy kollégánk − jó pár év eltéréssel − ugyanazon a római egyetemen végezte tanulmányait, ahol az új pápa, azaz XIV. Leó is tanult. Mohay Rékát először arról kérdeztük, hogy kerül egy magyar lány egy olasz egyetemre?
Egy ösztöndíjpályázatnak köszönhetően jutottam el a római Aquinói Szent Tamás Egyetemre, avagy az Angelicumra. Teológiai és közgazdasági tanulmányaim által tudtam kapcsolódni az intézményhez, ahol a társadalomtudományi karon végeztem licenciátust 2019-2021 között, majd 2022-től 2024-ig doktori képzést.
− Mint kiderült, az újonnan megválasztott XIV. Leó pápa is erre az egyetemre járt, noha egy pár évvel korábban. Mit gondolsz, milyen értékeket vihetett magával az intézményből?
Igen, a pápaválasztás estéjén rögtön felizzottak a hallgatói kommunikáció digitális csatornái, s rövidesen maga az Angelicum is megosztotta közösségi felületein a jó hírt, miszerint ismét egy egykori hallgató kapta a megtiszteltetést, hogy Róma püspöke legyen. Korábban ugyanis nemcsak Robert Francis Prevost, hanem Karol Wojtyla, későbbi II. János Pál pápa is tanultak itt. Az Angelicum volt tudtommal az első olyan pápai egyetem, ahol társadalomtudományi intézetet hoztak létre, 1951-ben, mely 1974-től önálló karként működik. Bár Prevost kánonjogot tanult az intézményben, az általa választott pápai név, XIV. Leó, úgy vélem, szintén beszédes lehet, s a társadalmi kérdések iránti érzékenységét mutathatja. Hiszen az őt megelőző Leó, a tizenharmadik volt az, aki kiadta „Rerum novarum” című enciklikáját, mely az egyház társadalmi tanításának egyfajta alapkövévé vált. Az Angelicumon máig központi szerepet kap e tanítás. Továbbá mindaz, amelyeket a szentatya első pápai beszédében elmondott – az egyház és az isteni szeretet univerzalitása, a hidak építése, a béke iránti elkötelezettség és a dialógus alapú egyházi attitűd, rendkívül meghatározó és alapvető értékeit jelentik az Angelicumon zajló spirituális és szellemi munkának.
Mit jelent nekünk az új pápa személye?
Természetesen mi is utánajártunk annak, hogy milyen hatásai lehetnek Magyarországra és Európára az új vallási vezetőnek, a téma felgöngyölítésében pedig dr. Varga Szabolcs történész volt a segítségünkre. „
Eredeti írás: TÓTH DÁVID