
A pécsi kutatók szerint a neuropeptid oldott formában, szemcseppként alkalmazható lehet zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén Forrás: Shutterstock/illusztráció
„Orvostudomány
A Pécsi Tudományegyetem kutatói kísérletekkel igazolták, hogy a neuropeptid oldott formában, szemcseppként alkalmazható lehet zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén. A kérdés az, a szemcsepp mikor kerül forgalomba.
Kísérletekkel igazolták a Pécsi Tudományegyetem szakemberei, hogy oldott formában, szemcseppként zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén is sikerrel alkalmazható egy idegsejtek által termelt anyag, a PACAP elnevezésű neuropeptid. A szemcsepp lehet tehát a jövőben a megoldás két betegségre is.
A neuropeptid szemcseppként lesz alkalmazható
A PTE orvoskarának honlapján megjelent információk szerint az eredmények rámutattak a PACAP orvosi hasznosításának lehetőségére, ugyanis segítségével következtetni lehet egy-egy betegség lefolyására, prognózisára, továbbá új terápiás beavatkozásokat is tervezhetnek segítségével.
A PACAP-ot már több mint harminc éve fedezték fel és bizonyították idegvédő és általános sejtvédő hatását, jelenlétét több emberi szövetben és sejtben is igazolták, míg hatásait és jelentőségét a pécsi orvoskaron is több évtizede vizsgálják.
A pécsi szakemberek legfrissebb kutatásaik során számos felfedezést tettek arra vonatkozóan, hogy a neuropeptid szövetekben észlelhető mennyisége hogyan változik az egészséges és beteg emberekben,
Például Parkinson-betegeknél csökken a peptid szintje, míg stresszfolyamatokban emelkedik, azaz azoknál a kórképeknél, amelyek egy akut stresszes állapotot jelentenek a szervezetnek – ilyen egy vérzés, egy akut miokardiális infarktus -, általában emelkedettebb szintet találnak, a krónikus, hosszan tartó betegségek esetében pedig – ilyen a Parkinson-kór – alacsonyabbat.
A pécsi kutatók szerint a neuropeptid oldott formában, szemcseppként alkalmazható lehet zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén, és ezt állatkísérleteikkel igazolták.
Eredményeik alapján egy heteken át tartó, szemcseppes kezelés védő hatást tud kifejteni e két kórkép esetében, így a kutatók el szeretnék érni, hogy emberek számára is alkalmassá tegyék a használatát és az oldott neuropeptides szemcseppből gyógyszerjelölt lehessen. Ezért a PTE nemzetközi szintű együttműködések révén, pályázati források segítségével folytatná a kutatásokat.
A PACAP-kutatás annak a nagy kutatási projektnek a részeként zajlik, amelyet a Pécsi Tudományegyetem az idegrendszer működésének és betegségeinek feltárásáért, új terápiák fejlesztéséért folytat 2022 óta, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Tématerületi Kiválósági Programjának Egészség alprogramja keretében – olvasható az egyetem tájékoztatásában.
Úttörő jellegű lesz a magyar készítmény, ha elkészül
Dr. Vastagh Oszkár szekszárdi nyugdíjas szemész-főorvos véleményét is megkérdeztük a hírrel kapcsolatban.
– Olvastam a tájékoztatót, ami megjelent a kutatásról. Ez alapján még kevés az ismeret a készülő szemcseppről. Én úgy látom, még nagyon az elején van a kísérleti munka és még sok gyakorlat, ellenőrzés, tapasztalat vár még a kutatókra. Minden esetre úttörő jellegű lesz a készítmény, ha egyszer forgalomba kerül. Én hiányoltam a tájékoztatóból, hogy szemész szakorvost nem szólaltattak meg. De szurkolok a kutatóknak.”
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA