
Fotó: Burger Zsolt / Magyar Nemzet
„Közeleg a nyár és teljes erővel dübörög a tavasz. Ilyenkor a zümmögő rovarok is felélednek, sőt már ébredeznek egyes darázsfélék is. Megmutatjuk, melyektől kell félned és azt is, hogyan védekezhetsz ellenük.
Ijesztőek ezek a darazsak, mert nagyon nagyok, de tévedés, hogy veszélyesek volnának. A tőrösdarázs egy hasznos élőlény és nem szabad tőle félni, elpusztítani pedig pláne nem. Súlyos pénzeket fizethetsz, ha mégis így teszel.

A tőrösdarázs az egyik legnagyobb darázsféle hazánkban, akár négy centiméteres is lehet, de nem kell attól tartani, hogy emberre támadna. Hacsak nem próbáljuk megfogni, vagy megölni. Egyiket sem ajánlják a szakértők, már csak azért sem mert védett állat és ráadásul még hasznos is.
– Nem lehet összetéveszteni más fajokkal, mert sötét a feje és nagy sárga folt van rajta, mondta kérdésünkre Ábrahám Levente, a Rippl-Rónai Múzeum igazgatója, kaposvári entomológus. Azért sem szabad elpusztítani, mert a tőrösdarázs petéit a földbe rakja jó esetben cserebogár lárvákba, és a fejlődésük során belülről eszik meg azokat. Vagyis, biológiai fegyver a tőrösdarázs lárvája a csendes gyilkosnak számító cserebogárral szemben.

A veszélyes darázsféle a lódarázs, aminek ha valaki allergiás a szúrására, extrém esetben akár bele is halhat. – Különösen veszélyes a most terjedőben lévő ázsiai lódarázs, ami a méhpopulációt veszélyezteti, hívta fel a figyelmet a szakember. Ez a faj ugyanis táplálkozása során megkeresi a méhfészkéket, kaptárakat és a benne lévő méheket válogatás nélkül összeroppantja. Az elpusztult rovarokból húsgombócokat készít és azt viszi saját fészkébe. Ez semmilyen nálunk honos fajra nem jellemző viselkedés, mondta.
Nincs gyógyír darázs ellen
A darázsszezon még szerencsére várat magára, de azért jobb félni, mint megijedni az ilyen veszélyes rovaroktól. Magyar Ottó marcali rovarirtó szerint jó megoldás nincs a darazsak ellen. Az viszont ismert tény, hogy az orgonabokrokat nagyon szeretik, azok kérgét ugyanis nyalogatják és ezeken a helyeken sokkal valószínűbb a veszélyes csípésű rovar felbukkanása, mint másutt. – Megtalálják azt a lyukat, rést a házon vagy lakáson, ahova fészket tudnak rakni. Ha nem, átrágják magukat, mondta a szakember. Akitől azt is megtudtuk, még nem rajzanak a darazsak, viszont egyre több a szúnyog. Ezekkel azonban nem igazán tudunk mit kezdeni, mert ahogy azt a szakember is elmondta: csak riasztó szerek állnak a lakosság rendelkezésére és a megelőzés lehetősége. Az olyan helyeket fel kell számolni a ház körül, ahol megállhat a víz, így ugyanis annak a lehetőségét szüntetjük meg, hogy petét rakhasson a szúnyog és abból még több utód kelhessen ki.
A legismertebb védett darazsak:
- Óriás-tőrösdarázs – eszmei értéke 50 ezer forint
- Pompás fémdarázs – eszmei értéke 5 ezer forint
- Szöcskeölő darázs – eszmei értéke 5 ezer forint
- Nagy smaragdfémdarázs – eszmei értéke 10 ezer forint
- Pompás útonállódarázs – eszmei értéke 5 ezer forint”
Eredeti írás: KOSZORUS RITA