
Drónnal a szőlőben, a föld felett egy méterre repül, oldalról fújja a permetszert a lombozatra (Fotó: Mártonfai Dénes)
„Növényvédelem
Elképesztő ütemben fejlődik a mezőgazdasági gépesítés. Nem csak a szántóföldön, de a szőlőültetvényeken is lehet a jövőben drónokkal permetezni. Hétfő délután egy olyan permetezésre alkalmas drón prototípust mutattak be Szekszárdon, a Bodri Pincészetnél, amivel gazdaságosan, pontosan és költséghatékonyan lehet ellátni a növényvédelmet.
Három kiváló szakember – Gőzse István repülő gépészmérnök, dr. Fűzi István agrár szakmérnök és dr. Hofmann Péter fejlesztőmérnök – találmánya az a drón prototípus, mely alkalmas a szőlőpermetezésre. Ezzel a speciális drónnal az volt a céljuk a fejlesztőknek, hogy bebizonyítsák, jó a koncepció, miszerint a szőlő permetezésére is alkalmas a készülék.
Drónnal a szőlőben, a föld felett egy méterre repül
– A szántóföldi permetezés drónnal ma már nem újdonság, hiszen vízszintes területen ez nem okoz problémát – mondta Gőzse István. Viszont szőlőben, ahol az ültetvény vastag lombfalát kell átfogóan bepermetezni, már bonyolultabb feladat. Itt nem lehet felülről kiszórni a növényvédő szert, hanem oldalról, levegő segítségével rá kell fújni a szőlő levélzetére. Ilyen megoldást kellett keresni. Ez a speciális drón tehát oldalról fújja a lombra a permetszert, vagyis a földtől egy méterre repül. Az irányítása a fejlesztők szerint nem bonyolult. A kijuttatott lémennyiség pedig hektáronként 500 liter.
A fejlesztést három éve kezdték el – mondta a szakember – és úgy tűnik, sikerrel. Ez egy csapatmunka volt, bár még kísérleti szakaszban van a szőlő permetezésére alkalmas drón, hiszen ezután további fejlesztésekre van szükség, amihez viszont újabb forrást kell találni.

Fotó: Mártonfai Dénes
Vészhelyzetben azonnal alkalmazható
– A drónnal való permetezésnek a szőlőben két előnye is van, az egyik vészhelyzetben – például nagyobb esőzés vagy jégverés után – azonnal lehet vele permetezni, a másik, amikor még kicsik a hajtások, akkor traktorral nem tud olyan gyorsan menni a gazda, hogy a megfelelő mennyiségű, kevesebb vegyszert juttassa csak ki, míg drónnal ez könnyen megoldható – mondta dr. Fűzi István.
A kérdésre, hogy mennyibe kerülhet egy ilyen drón, a válasz az volt, hogy 10-20 ezer euró között van az ára, vagyis 4 – 7 millió forint között mozog.”
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA