
A levéltetű tönkreteheti a növényeket. Forrás: MW
„Ellepik és tönkreteszik a növényeinket. A levéltetű rendkívül kártékony rovar a kertünkben, de szerencsére többféle lehetőségünk van kiebrudalni őket a kertünkből.
Nemcsak mindent lezabál a levéltetű, de rendkívül gyorsan szaporodik is, és a levelek hátoldalán telepednek meg. Az elsárgult, fodros vagy éppen ragadós levél árulkodik arról, hogy bizony, ezzel az utálatos kártevővel van dolgunk. Ez a növények fejlődésének lelassulásához, pusztulásához vezet, ugyanis a nimfák és imágók kiszívják a levelekből a nedveit. Ezt elkerülendő számos, vegyszermentes módszerrel védhetjük kertünket.
Levéltetű ellen ezekkel a házi praktikákkal vehetjük fel a harcot
Sokan tejes permettel próbálják kipaterolni ezeket a kártékony jószágokat az udvarukról. A zsíros tejet 1:6 arányban keverjük össze vízzel és egyszerűen fújjuk le vele a fertőzött növényt. Van, akinek a csalán vált be.
– Én a csalános permetre esküszöm. Szedek friss csalánt, beáztatom arányosan, tízszer annyi vízbe, aztán állni hagyom napokig, egy hétig is akár. Néha megkeverem közben, permetezés előtt pedig 1:10 arányban higitom. Sok növény van a kertben, nem szeretném, hogy például a bodzáról átterjedjen a többire, főleg a rózsákra”- mondta el Marák Szabolcs, aki korábban Kaposvár kertészeti munkatársa volt
Csapdával is próbálkozhatunk, méghozzá sárga, ragadós csapdával. Mivel ezt a színt szeretik, így nagy valószínűséggel rá fognak menni a kis rovarok. De akár csapda lehet egy növény is, ugyanis ezek a kártevők utálják az oregánót, a napraforgót, a körömvirágot, a levendulát, vagy éppen a bársonyvirágot.

Forrás: Facebook
Csodafegyver: a szódabikarbóna
Az elmúlt években rengeteget olvashattunk arról, hogy a szódabikarbóna mennyi mindenre használható. Így a levéltetvek ellen is felvehetjük vele a harcot- fél liter vízben elkeverünk 2 evőkanál szódabikarbónát, 2 evőkanál cukrot, ugyanennyi mosogatószert. Ebben a keverékben ugyan már vegyszer is van, ezért ha valaki teljesen hagyományos lehetőséget választana, az zúzzon össze 100 g fokhagymát, forralja fel, majd kihűlés után lehet már permetezni is a növényre.

Van, aki nem aprózza el és nem vár arra, hogy a különböző házi praktikák kifejtsék hatásukat és ollóval esik neki a leveleknek. Ám ekkor is fontos, hogy ha megjelenik a növényen, azonnal szabaduljunk meg azoktól a részektől, ahol felütötték a fejüket a tetvek. A fertőzött leveleket, virágokat azonban csak akkor érdemes kiiktatni, ha kevés területen fertőződtek meg.

Persze, akad olyan kertész is, akinél egyik módszer sem vált be, és inkább a rovarölő szerekkel védekezik a tetvek ellen.
– Amióta van kertünk, én ezeket a szereket használom, jól beváltak. A krumplit viszont édesanyám hamuval szórta be mindig, így védte meg a kártevők ellen- mondta el a mikei Csere Jánosné.
A legtermészetesebb ellensége a levéltetűnek a katicabogár, ami nagyon szívesen fogyasztja ezt a kártevő rovart. Ilyen segítőink lehetnek a sáskák és a fürkészdarazsak is. „
Eredeti írás: PINTÉR ADRIENN