
Az alvó kutya valójában álmában is elég éber.
„Minden kutyás tapasztalhatta már, hogy a szunyókáló kedvence a hirtelen fölé vagy mellé hajoló embernek látványosan nem örül, vagy éppen felébredve akár meg is harapja a piszkálót. Sok kutyatartó nincs tisztában azzal, hogy egy ártatlannak tűnő mozdulat – mint az alvó kutya megsimogatása – ijesztő vagy akár veszélyes is lehet az állat számára.
A kutyák evolúciósan őrzik azt a viselkedést, hogy alvás közben is résen legyenek, és egy hirtelen mozdulat ösztönös védekezést válthat ki, így pedig akár gazdáját is megharaphatja. A kutya az ember legjobb barátja, egy olyan társállat, akire évszázadok óta számíthatunk mint hűséges társ, mint munkatárs, vagy mint segítség a hétköznapi feladatok elvégzése során. Háziasításuk óta eltelt idő azonban nem számít túl számottevőnek, így még mindig megtalálható náluk az öröklött viselkedésformák, például a terület- vagy az élelem védelme. Ezért az alvó kutya valójában álmában is elég éber.

– Egy kutya nagyrészt mindig kissé éber: régen vagy a nyájat őrizte, vagy a vadat űzte, mindenképp valamilyen „munkát” végzett, melyhez nem lankadhatott a figyelme hosszú időre. Biztosan van, akinek eszébe jut, milyen hamar felébred egy kutyus a zacskó csörgésre, vagy milyen gyorsan szalad a hűtő nyitására legnagyobb álmából felkelve. Az alváshoz bizonyos szintű bizalom, biztonságérzet szükséges, tehát a kutya úgy kell, hogy érezze, az adott helyzetben nem fenyegeti semmi veszély, nyugodtan lejjebb vehet a feszített figyelmi állapotból – magyarázza a kutyatréner, Puskovits Orsolya.

A szakember szerint a négylábúak kifinomult érzékszerveik, különösen érzékeny fülük és szaglásuk az embernél jóval hamarabb észreveszi a közeledőt. Viszont mivel alvás közben kiszolgáltatott állapotban vannak, a reakciójuk is kiszámíthatatlanabb lesz a pihenés közbeni kéretlen simogatásra.

Alvó kutya csak így ébreszthető fel
„Ha ismerős vagy idegen, látszólag alvó kutyát szeretnénk megközelíteni, mert útban van, vagy mert menni szeretnénk, esetleg meg szeretnénk simogatni, akkor tanácsos halkan szólongatni és távolabb, féltérdre ereszkedve várni a szemek nyílását és a reakciót. Mivel kutyák közelében is a személyes biztonság a legfontosabb, a nem teljesen térdre való támaszkodás lehetővé teszi, hogy a személy hamar felegyenesedjen, ha morgás, vicsorgás, csattogó fogak lennének a válasz az ébredés után.”
Amit viszont tilos, az az alvó kutya fölé magasodni, és ne közelítsük a háta felől sem!
Ezek egyébként még az elütött, vagy bajba szorult kutyák esetében is igazak. Ha felébresztettük az ebet, tartsuk oda kezünk kézhátát, hogy megszimatolhassa, miközben tudja: békés szándékkal érkeztünk.
„Fontos leszögezni azonban, hogy ok nélkül nem tanácsos piszkálni, simogatni, fülét ráncigálni, a kutyáknak is szükségük van pihenésre, az általuk választott hely (kutyaház, kennel, párna) az ő helyük, oda vonulnak vissza, ha nem kérnek a kinti világból, vagy ha egy kis nyugalomra van szükségük. Oda benyúlni, kiráncigálni őket, bent simogatni egyáltalán nem tanácsos, hiszen a nemkívánatos interakcióra teljesen jogos az elutasító viselkedésük.”
Ezen túl pedig arra is fontos odafigyelnünk, hogy adott állatnak ne okozzunk kellemetlenséget sem a tűző napon való városnézéssel, sem egy 35 kilométeres gyalogtúrával vagy hangos zenével,hiszen nem mindig az esik jól négylábú barátunknak, ami nekünk! Tartsuk tehát tiszteletben, hogy nekik is szükségük van egy intim szférára, a nyugodt pihenésre.
Ami pedig a kutyák helyes felébresztését illeti… ”
Videó az eredeti cikk alatt.
Szerző: PINTÉR ADRIENN
Fotó: sonline.hu