
Rókák a hordozói a galandféregnek, információk szerint Kaposváron is történtek halálesetek, és a térség mára az ország leginkább fertőzött területei közé tartozik. Forrás: Shutterstock/illusztráció
„Somogy már fertőzött
Folyamatosan nő a zoonózisok, vagyis az állatról emberre is átterjedő betegségek száma. Ezek közé tartozik az Echinococcus multilocularis nevű galandféreg is. Ezt a mindössze néhány milliméteres parazitát rókák terjesztik, és már halálos áldozatokat követelt a szomszédos Somogy vármegyében.
A Siófok-Sóstó belterületén zajló célzott ragadozógyérítés nem véletlen: a vadásztársaság szakemberei nemcsak a lakosság biztonságát védik, hanem komoly közegészségügyi problémára is reagálnak. A célkeresztbe került vörös rókák és aranysakálok ugyanis hordozói lehetnek az Echinococcus multilocularis nevű galandféregnek, amely halálos betegséget okozhat az emberben is.
Rókák a hordozói a galandféregnek, már négy halott van
Információk szerint Kaposváron is történtek halálesetek, és a térség mára az ország leginkább fertőzött területei közé tartozik. Az eddigi adatok alapján Magyarországon 45 esetben diagnosztizálták a betegséget, 29-et az elmúlt öt év során, négy páciens pedig életét vesztette.
Különösen fertőzött területnek számít Külső-Somogy Balatonhoz közeli vidéke és a Drávasík – derül ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának „Egy Egészség” munkacsoportja által készített tanulmányból. A kutatók a Dél-Dunántúlon zajló járványtani folyamatokat vizsgálták, amelyek az emberi fertőzések hátterében állhatnak.
A rókák és sakálok jelenléte lakott területen nemcsak zavaró, hanem kifejezetten veszélyes – figyelmeztet dr. Sugár László István, a Kaposvári Egyetem professor emeritusa.
A szakértő elmondta, hogy az alveoláris echinococcosis nevű betegség rendkívül súlyos, jelenlegi ismereteink szerint gyógyíthatatlan, és hosszú idő után szinte biztosan halálhoz vezet.
A parazita mintegy három évtizede jelent meg hazánkban, először az északi régiókban, és azóta terjed folyamatosan dél felé.
A bajt megelőzni csak szigorú higiéniával lehet
– A fertőzés veszélye nemcsak az erdei kirándulások során, hanem akár a saját kertünkben is fennáll. A galandféreg petéi ugyanis megtapadhatnak a növények – például gombák, bogyós gyümölcsök – felszínén, amelyeket ha mosatlanul fogyasztunk el, a szervezetünkbe juthatnak. A fertőzés eredményeként a májban alakul ki egy daganatszerű elváltozás, amelyet gyakran csak előrehaladott állapotban ismernek fel. Én a higiéniára hívnám fel a figyelmet – mondta dr. Vörös Géza szekszárdi agrármérnök.”
Fotó: teol.hu
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA