
Forrás: sonline.hu
„Egy amerikai szimuláció szerint egy elhaladó csillag akár kitaszíthatja a Földet a Naprendszerből. A csillag hatása a Naprendszerre apró, de nem zárható ki, és komoly változásokat okozhatna a földi életben.
Egy friss tudományos szimuláció szerint a Földnek csekély 2 százaléknyi, de létező esélye van arra, hogy egy elhaladó csillag gravitációs hatása kitaszítsa a Naprendszerből- ezt a kutatási eredményt két amerikai asztrofizikus, Sean N. Raymond és Nathan A. Kaib szuper számítógépekkel számolták ki. A szakemberek azt is hangsúlyozták, hogy rendszeresen találkozik a Naprendszer más csillagokkal, de ezek általában nagy távolságra történnek. A Plútónak ötszázalékos esélye van arra, hogy pályája instabillá válik, a Marsnak 0,3 százalékos esélye van a kilökődésre, a Földnek pedig 0,2 százalékot számoltak a kutatók.

Egy csillag kilökheti a Földet a Naprendszerből
„A Föld esetében arról volt szó, hogy van annak van esélye, hogy a Naprendszerhez közel elhaladó csillag olyan hatással van a Naprendszer bolygóira, hogy a Föld pályája kicsit elnyúltabbá válik, valamikor. Ez pedig a földi életre nagyon komoly hatást gyakorolna. Hiszen kialakulhatott az élet és virágzik, de ebben fontos szerepet játszik, hogy bolygónk hol, milyen távolságra helyezkedik el a Naptól. Mivel nem túl elnyúlt pályán kering, így nagyon stabilak a körülmények. Igaz, vannak olyan ismétlődő események, mint a négy évszak, de ehhez az élet még tud alkalmazkodni. Ha elnyúltabbá válna a pálya, akkor annak lehetnének az év bizonyos időszakában következménye, hogy nem mindenhol érne annyi sugárzás, alacsonyabbá válna a hőmérséklet- magyarázta el dr. Mosoni László, a Zselici Csillagpark vezetője.
Ezek a változások szerencsére azonban nem gombnyomásra történnek, hanem folyamatosan mennek végbe, így akár maga az élet tudna alkalmazkodni. Ráadásul változás mindenképpen beáll, hiszen a Tejútrendszerben a csillagok is mozgásban vannak, egymáshoz képes is elmozdulnak. Jó példa lehet erre, hogy a Göncölszekér ma ismert formája 50 ezer év múlva már másképp fog kinézni.

Forrás: Origo
„Egy olyan csillag, ami egyelőre tőlünk távol van, hosszú idő után a közelünkbe is kerülhet, de itt megint csak csillagászati közelségről van szó.”
A most napvilágot látott kutatásokhoz hasonlóak a tudósokat abban is segítik, hogy megérthessük hogyan alakult ki élet a Földön.”
Fotó:
Eredeti írás: PINTÉR ADRIENN