A szabályozási káosz és a halmozódó veszteségek miatt ma országos, figyelmeztető leállással tiltakoznak a csőd szélén álló hazai magánkutak. Fotó: Makovics Kornél
„Sürgősségi eljárással kényszeríthetik rá az üzemanyagpiacra az új szabályozási csomagot, miközben a vidéki magánkutak a csőd szélén állnak. Az elmaradt állami kompenzációk és az önkényes jogalkotás miatt a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) a mai napra (június 26-ára) 0-24 órás figyelmeztető bezárást hirdetett, amelyhez a vidéki töltőállomások tömegesen csatlakoznak.
A hazai üzemanyagpiac helyzete a hatósági ár kivezetésének belengetése ellenére sem csillapodott, sőt, a legújabb kormányzati intézkedések hatására tovább bonyolódott. A szektor hazai szereplői szerint a kiszámíthatatlan jogalkotási tempó és az elmaradt anyagi kompenzációk a mindennapi működésük alapjait veszélyeztetik a magánkutaknál.
A magyar, családi tulajdonban lévő benzinkutak a mai demonstrációval azért kénytelenek radikális lépéshez folyamodni, mert a korábbi védett/hatósági árak miatti veszteségeik mára elviselhetetlen mértékűre duzzadtak, miközben az ígért kárenyhítő támogatást a mai napig nem kapták meg.
Háromnapos zárva tartás a frontvonalban lévő magánkutaknál
A Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) 0-24 órás demonstrációjához a vidéki magánkutak tömegesen csatlakoznak. Vannak olyan egységek, amelyek a hétvégére is kiterjesztik, hogy nyomatékosítsák: a szektor nem bír el több terhet.
Az őcsényi és bogyiszlói kútjaink most is három napra zárnak, mától hétfő reggelig. A zárást már kedden kiplakátoltuk a kútjainkon. Mivel a múlt heti zárást kb. egy héttel korábban kitettük, így az emberek időben tudtak róla és tudomásul vették. Nem volt semmilyen felháborodás. Akiktől információt kaptunk, megértették az okokat, hogy miért kerül sor az időleges bezárásra
— Voll László – tulajdonos, Androméda Kft.
Pozitív csalódás: Példás lakossági és önkormányzati összefogás
A kutasok visszajelzései alapján a fogyasztók nem felháborodással, hanem mély együttérzéssel reagáltak a drasztikus lépésre. A társadalmi szolidaritás és a helyi partnerek támogatása rendkívül erősnek bizonyul.
Reggel kitettük a tájékoztatót papíron, Facebookra, a szerződött partnereket e-mailben értesítettük, hogy pénteken „nincs kút”. Eddig egy negatív komment sem volt, egyet is értenek, hogy álljunk ki magunkért! Nekem ez pozitív csalódás!
— Egy érintett magántulajdonos.
Minden partner pozitívan állt hozzánk, sőt idézném a polgármesterünket: „Mi teljes mellszélességgel kiállunk önök mellett, szóljanak, ha bármiben tudunk segíteni!” És itt megjegyezném még, hogy az elmúlt 3 hónapban többször előfordult, hogy szándékosan piaci áron tankoltak, hogy támogassanak minket
— mesélte egy vidéki töltőállomás üzemeltetője.
Tiltakozás az egyszemélyes felhatalmazás ellen
A gazdasági kivéreztetés mellett a jogbiztonság teljes hiánya okozza a legnagyobb felháborodást a tulajdonosok körében. A kutasok határozottan tiltakoznak az ellen, hogy a jogalkotás révén bárki olyan egyszemélyes, korlátlan felhatalmazást kapjon, amely alapján a jövőben bármikor új hatósági árat vezethessen be – ismeretlen okból, ismeretlen mértékben és kiszámíthatatlan tartalommal.
Milliós veszteségek a színfalak mögött
Bár a stratégiai készletek felszabadításával a kormányzat látszólag nettó 35 forintos kiskereskedelmi árrést biztosított a szektornak, ez a valóságban messze nem fedezi a minimális fenntartási és rezsiköltségeket. A jelenlegi finomítói és nagykereskedelmi árak mellett a kis kutaknak literenként további bruttó 30-40 forintos közvetlen veszteséggel kell működniük. Ez a deficit a forgalom és az üzemméret függvényében napok alatt milliós, kigazdálkodhatatlan adóssággá duzzad.
Eredeti írás: Keresztes Klaudia
Fotó forrása: teol.hu
